login
| EN

O neobstoju ekstremnih grafih / On the non-existence of extremal graphs

Naziv

Tittle

O neobstoju ekstremnih grafih / On the non-existence of extremal graphs

Akronim

Acronim

BI-VB/23-25-002

Opis

Description

O NEOBSTOJU EKSTREMNIH GRAFIH

Topologijo omrežja (na primer telekomunikacijskega, multiprocesorskega ali lokalnega računalniškega omrežja) po navadi modeliramo z grafom, katerega vozlišča predstavljajo vozlišča omrežja (postaje oz. procesorje), neusmerjene ali usmerjene povezave grafa pa predstavljajo povezave med danimi vozlišči. Pri načrtovanju takšnega omrežja moramo upoštevati številne značilnosti grafov. Najpogostejši takšni značilnosti sta omejitev stopnje vozlišč ter omejitev premera grafa. Interpretacija teh dveh parametrov v omrežju je očitna: stopnja vozlišča je število povezav, ki jih ima to vozlišče z drugimi vozlišči, premer pa predstavlja maksimalno število povezav, ki jih mora neko sporočilo prepotovati na poti med poljubnim parom vozlišč. Kakšno je največje število vozlišč v omrežju z omejeno stopnjo vozlišč in omejenim premerom? Če so povezave med vozlišči neusmerjene, potem imamo opravka z naslednjim problemom v teoriji grafov:
• Problem stopnje in premera: Za dani naravni števili k in d poiščite največje možno število vozlišč n(k, d), za katero obstaja graf z n(k, d) vozlišči, ki ima največjo stopnjo k in premer d. Če besedo ‘stopnja’ zamenjamo z ‘izhodna stopnja’, dobimo različico problema za usmerjene grafe. Izhodna stopnja vozlišča v usmerjenemu grafu je število usmerjenih povezav z začetkom v danem vozlišču. Tako dobimo naslednji problem:
• Problem stopnje in premera v usmerjenemu grafu: Za dani naravni števili d in k poiščite največje možno število vozlišč n(d,k), za katero obstaja usmerjeni graf z n(d,k) vozlišči, ki ima najvčjo izhodno stopnjo d in premer k. Problem kletke, ki je znan tudi kot problem stopnje in ožine, je tesno povezan s problemom stopnje in premera.
• Problem kletke (Problem stopnje in ožine): Za dani naravni števili k in g poiščite najmanjše število vozlišč n(k, g) za katero obstaja graf stopnje k in ožine g.

V tem projektu se bomo osredotočili na odprta vprašanja in probleme, ki se nanašajo na problem kletke ter na problem stopnje in premera v neusmerjenih in usmerjenih grafih. Bolj natančno, bomo obravnavali 4 povezanih tem iz ekstremalne teorije grafov.  Obravnavali  bomo dobro znani problem kletk na posebnem razredu vozliščno-tranzitivnih grafov.  Bomo podali negativen odgovor na naslednjo odprto vprašanje:
 Naj bo vt(k,d) red največjega vozliščno-tranzitivnega k-regularnega grafa z premerom d. Ali je res da velja vt(k,d)=n(k,d) za neskončno mnogu parov k>2 in d>2 ?
Obstaja upanje da bomo z spektralne analize uspeli pokazati neobstoja največjega Moorevjega grafa G. Načrt je, izpeljati formule za večkratnost pripadajočih lastnih vrednosti določenega grafa H, ki je podgraf grafa G, in nato izpeljati relacije med njimi.
V tem projektu združili bomo spektralne analize in preštevanja g-ciklov v (k, g)-grafih z presežkom 6, da bi prišli do potrebnih pogojev, ki morajo veljati za parametra k in g. Ta pristop bo uporabljen za izboljšanje spodnje meje za red kletk sode ožine. Z drugimi besedami, pokazali bomo da je presežek kateregakoli k-regularnega grafa ožine g  večji od 6.
Znano je, če  d>δ>k+1>3, potem ne obstaja (d,k,δ)-digraf, ki vsebuje samo samoponovitve.
V tem projektu bomo izboljšali zgornji rezultat, oziroma, pokazali bomo, če d ≥ δ ≥ 2 potem ne obstaja noben (d, k, δ)-digraf, ki vsebuje samo samoponovitve.

Trajanje

Duration

01/05/2023 - 30/04/2025

Vodja projekta

Project Leader

Slobodan Filipovski

Sodelujoče organizacije

Participating organizations

Open University (Milton Keynes)

Oddelek

Department

Oddelek za matematiko IAM
Univerza na Primorskem

Inštitut Andrej Marušič
UP IAM

Muzejski trg 2
6000 Koper
Slovenija

tel.: +386 (0)5 611 75 91
fax.: +386 (0)5 611 75 92
e-mail: info@iam.upr.si
Avtorske pravice
Izjava o dostopnosti